SOOS National Nature Reserve

Rate this place:
3.0/5 rating 1 vote
Country: Czech Republic Region:
Karlove Vary country
Town:
Skalna
Category:

landscape attraction

Recommended for children from the following age groups:
 • 3-7
 • 7-12
 • 12-16

SOOS National Nature Reserve is located 6 km north-east of Františkovy Lázně. The reserve was created in 1964 and covers an area of ​​approximately 221 hectares.

A part of the reserve has been made available to the public - along the nature trail with a length of about 1.2 km. The reserve protects an extensive peat bogs and swamps with about 200 mineral springs and numerous mofettes exhaling carbon dioxide (from below the ground through the mud sources are breaking through to the surface, forming the so-called mud volcanoes in other places carbondioxide is getting to the surface).

Educational trail leads along the dried-up lake, which used to be salty. At the reserve can meet many protected animals and plants of wetlands and halophytes (plants adapted to life in a highly saline ground).

SOOS National Nature Reserve Adress:

Obec Nový Drahov 351 34 Skalná, Czech Republic

Opening days and hours:

Open daily from 15 March to 13 November. Opening in individual months of April, May and June 9:00-16:30 9:00-17:30 July and August 9:00-18:30 September 9:00 - 17:30 October 9:00-16:30

Tickets adults:
normal ticket: 70 CZK
Tickets children:
children aged 6 to 15 years - 30 CZK, children under 6 - free, family ticket - 160 CZK, student's ticket - 50 CZK

Phone:

+420 354 542 033

Source:

http://www.rezervace-soos.cz/en/about-the-nature-preserve; http://pl.wikipedia.org/wiki/Soos_%28rezerwat_przyrody%29

Updated on

Friday, 12 April 2013

Customer Feedback (2)

 • Franko

  Franko

  11 August 2012 at 02:22 | #

  Hola! Ten Park to rezerwat przyrody! Niektóre miejsca przypominają wręcz Park Białowieski! Dlatego nie uważam, żeby dobrym pomysłem było otwarcie go na zasadach Łazienek', ale właśnie na zasadach Parku Białowieskiego'. Oczywiście bilety powinny być do kupienia w kasie przy wejściu (a nie na Kredytowej!), a wejścia możliwe wraz z leśnikiem/konserwatorem zabytków/historykiem różnymi ścieżkami w zależności od wybranej opcji.Obecnie przewodnik PTTK głównie opowiada o drobnym epizodzie historii jakim jest szkoła Centrum Europejskiego, a o naszych królach, o Potockich, i przede wszystkim o niesamowitej faunie i florze mówi bardzo niewiele.Najciekawsze, że w argumentacji odmowy dostępu do Parku zwykłym ludziom Fundacja Natolin wcale nie zasłania się rezerwatem prdzroyy . Dlaczego? Bo Ci którzy mają doń nieograniczony dostęp oraz pracownicy i studenci CEN jeżdżą po parku samochodami, melexami, rowerami, końmi, uprawiają jogging, i urządzają pikniki. I to jest nie tylko niesprawiedliwe, ale i karygodne!Mało tego, Ci których na to stać (a kosztuje to, rzecz jasna, niemało) mogą wynająć przewodnika PTTK Trakt i zwiedzić Park prawie w dowolnym czasie! To również pokazuje, że CEN wcale nie chodzi o ochronę środowiska! To jest po prostu ich świetny oręż w walce z rozmaitymi urzędami, za pośrednictwem których bezsilni mieszkańcy Natolina, Ursynowa, Warszawy, Polski, próbują zmienić obecny, niezdrowy stan rzeczy. A w dzisiejszej dobie, jak powszechnie wiadomo, szeroko rozumiane decyzje środowiskowe' potrafią wstrzymać dowolne inwestycje i inicjatywy Jak dla mnie tą sprawą powinny się zająć Ministerstwo Kultury (pałac) oraz Ministerstwo Środowiska (park) przede wszystkim jak najszybciej odebrać możliwość decydowania o dostępności do Parku zarówno CEN jak i Fundacji Natolińskiej, wydzielić teren szkoły, teren muzeum pałacowego (majstersztyk architektury!), i wreszcie zorganizować wejścia do przepięknego Parku dla zwykłych obywateli. +1

  reply

 • Joanna Schrade

  Joanna Schrade

  11 August 2012 at 12:15 | #

  Bardzo treściwy i ciekawy komentarz, wydaje mi się jednak, że autor miał na myśli Park Natoliński :)

  reply

Leave a comment

You are commenting as guest. Optional login below.

booking-iframe